Сумський фаховий коледж будівництва та архітектури – це заклад фахової передвищої освіти. Сьогодні  в коледжі майже 700 студентів здобувають освіту за освітньо-професійним ступенем фахового молодшого бакалавра.

 

Назви  навчального закладу за часи існування:

 

1913 рік – засновано Сумське комерційне училище.

 

1920 рік – на базі комерційного училища  створено Сумський архітектурно-будівельний технікум.

 

1920 – 1922 р.р. – Сумський архітектурно-будівельний технікум;

 

1922 – 1923 р.р. – Сумський будівельний технікум;

 

1923 – 1924 р.р. – Сумська індустріально-технічна профшкола;

 

1924 – 1928 р.р. – Сумський індустріальний технікум;

 

1928 – 1932 р.р. – Сумський автошляховий технікум;

 

1932 – 1941 р.р. – Сумський технікум комунального та цивільного будівництва;

 

1944 – 1950 р.р. – Сумський технікум цивільного будівництва;

 

1950 – 1993 р.р. – Сумський будівельний технікум;

 

1993 – 2024 рр. –  Сумський будівельний коледж;

 

З березня 2024 року і по теперішній час – Сумський фаховий коледж будівництва та архітектури.

 

Історія закладу освіти розпочалася в далекому 1913 році, коли в місті Суми за сприянням відомого підприємця П.І. Харитоненка було відкрите Сумське комерційне училище, яке готувало спеціалістів середньої ланки для підприємств легкої і харчової промисловості. На початку 1919 року училище призупинило свою діяльність у зв’язку з реформами освіти, які проводила нова радянська влада, але вже в серпні 1920 року навчальний процес відновився у навчальному закладі, що одержав назву  Сумський архітектурно-будівельний технікум, який був створений за ініціативи педагогічного колективу комерційного училища та місцевого інженерного товариства. Така реорганізація закладу була обумовлена необхідністю підготовки фахівців будівельної справи для Сумського, Лебединського та Охтирського повітів Харківської губернії.

 

У 1941 – 1945 роках випускники і учні, викладачі і співробітники технікуму воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни. За проявлений героїзм і відвагу в боях з німецько-фашистськими загарбниками трьом вихованцям технікуму Герману І.М., Денисенку С.П. та Нестеровському М.С. було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу.

 

Технікум поновив свою діяльність 9 травня 1944 року і уже в 1946 році здійснив свій перший повоєнний випуск техніків-будівельників.

 

Багато разів змінювалися назви та підпорядкування технікуму, проте незмінним залишався головний напрям в роботі педагогічного колективу – підготовка висококваліфікованих фахівців для будівельної галузі країни.

 

Всього тільки за повоєнний період навчальний заклад підготував більше двадцяти тисяч висококваліфікованих спеціалістів, які успішно працюють в усіх куточках України і за її межами. Серед них Заслужені будівельники України, вчені, відповідальні посадовці в апаратах державних установ і відомств, керівники і провідні спеціалісти підприємств, організацій, органів влади.

 

З 1990 року технікум ввійшов до складу регіонального міжвідомчого учбово-науково-виробничого комплексу "Будівельник”. Це результат тісної співпраці з Харківським інженерно-будівельним інститутом (нині Харківський державний технічний університет будівництва і архітектури) та підприємствами будівельної галузі Сумщини.

 

28 травня 1993 році спільним наказом № 156/132 Міністерства освіти України та Української державної будівельної корпорації  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про акредитацію вищих навчальних закладів” Сумський будівельний технікум з1 червня 1993 року реорганізовано в Сумський будівельний коледж. З цього часу коледж розпочав підготовку фахівців за другим рівнем акредитації і за цей період здійснив 14 випусків бакалаврів будівельної та 8 випусків бакалаврів економічної справи.

 

2011 рік – відповідно до розпорядження  Кабінету Міністрів України «Про передачу деяких вищих навчальних закладів до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту» від 06.04.2011 №283-р передані у сферу управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.

 

З 1 січня 2018 року відповідно до статті 24 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік»  від 07.12.2017 № 2246-VІІІ   видатки на оплату послуг з підготовки фахівців у Сумському будівельному коледжі як вищому навчальному закладі І рівня акредитації державної власності, що має статус окремої юридичної особи, здійснюються з бюджету Сумської обласної ради.

 

Відповідно до Наказу МОН України від 13.04.2020 № 506 Сумський будівельний коледж перейменовано в Сумський фаховий коледж будівництва та архітектури, зміни до Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено 06.03.2024.

 

За роки існування заклад освіти підготував більше 22 тисяч висококваліфікованих фахівців, які працюють в усіх куточках України, а також у країнах близького і далекого зарубіжжя. Багато з них посідають відповідальні посади у державних установах, стали керівниками і провідними спеціалістами підприємств, організацій, органів влади. Стали справжніми майстрами своєї справи, мають звання «Почесний громадянин м. Суми», почесні звання «Заслужений будівельник України», «Заслужений економіст України», «Заслужений працівник сфери послуг України», нагороджені численними орденами, грамотами та подяками Сумської міської ради, Сумської обласної ради, Сумської обласної державної адміністрації, Міністерства будівництва України. Ряд випускників пов’язали своє життя з науковою діяльністю та вихованням молодого покоління, мають наукові ступіні та вчені звання.

 

На сучасному етапі Сумський фаховий коледж будівництва та архітектури є закладом фахової передвищої освіти, має ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері фахової передвищої освіти.

 

Сьогодні освітній процес у коледжі забезпечують 53 висококваліфікованих штатних педагогічних працівника. Також до проведення навчальних занять, практик, курсового та дипломного проєктування, проведення атестації випускників коледжу залучаються науково-педагогічні працівники із закладів вищої освіти та досвідчені фахівці – практики з підприємств, установ, організацій м. Суми.